Baj Pomorski

wycieczka6Wizyta w teatrze Baj Pomorski i Manufakturze cukierków

W piątek, 22 października 2021r., dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III wzięli udział w pierwszej w tym roku wycieczce. Celem wyprawy było miasto Toruń.

Na początku odwiedziliśmy Teatr „Baj Pomorski”, gdzie obejrzeliśmy spektakl „Jaś i Małgosia”.

Dużą atrakcją dla dzieci okazał się już sam wygląd budynku teatru, który - jak wiemy - przypomina wielką szafę. Prezentowane przez toruńską scenę lalek przedstawienie było współczesną interpretacją klasycznego wątku baśniowego. I tak w chatce babci Jadzi - a nie Baby Jagi - mieszkał Czerwony Kapturek i Kopciuszek. A właścicielka piernikowej chatki wcale nie była taka zła jak w utworze braci Grimm i nie skończyła swojego żywota w piecu. Przedstawienie odznaczało się dużą dynamiką i miało charakter interaktywny, tzn. dziecięca publiczność wchodziła w relacje z aktorami. Na scenie widzieliśmy też lalki teatralne.

Zarówno wersja współczesna jak i klasyczna baśń w sposób symboliczny ukazała walkę dobra ze złem, które w przedstawieniu pokazane zostało pokusa zjedzenia zaczarowanego cukierka od babci Jadzi. Spektakl zatem pełnił funkcję edukacyjną i rozrywkową.

Po spektaklu przeszliśmy ulicą Szeroką do Manufaktury cukierków, gdzie poznaliśmy proces ręcznego wyrobu cukierków i lizaków. Dzieci obserwowały barwienie karmelu, składanie wzoru karmelków, a później przystąpiły do samodzielnego „kręcenia” lizaków. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał dyplom „Małego Cukiernika” i oczywiście wykonany przez siebie lizak.

Podczas wycieczki wszystkim dopisywał dobry humor, a w drodze powrotnej dzieci dopytywały o termin kolejnego wyjazdu.

wycieczka1

wycieczka2

wycieczka3

wycieczka4

wycieczka5

wycieczka6

wycieczka7

wycieczka7

wycieczka8